Manželka dostala k 31. 5. 1992 výpověď z práce a v červnu 1992 nastoupila do nemocnice

Otázka:

Dobrý den,
manželka dostala k 31.5.1992 výpověď z práce a v červnu 1992 nastoupila do nemocnice s ryzikovým těhotenstvím kde byla až do poridu 2.1.1993. Po dobu pobytu v nemocnici pobírala nemocenské dávky. Nyní má problém doložit tuto dobu. Praktický lékař ani gynekolog tvrdí, že v dokumentaci nic nemají. Manželka získala z archívu nemocnice doklad o pobytu v nemocnici, ale ten ji na ČSSZ nechtějí uznat. Kde může získat doložení o pobytu v nemocnici nebo jak má doložit tuto dobu?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manželka dostala k 31. 5. 1992 výpověď z práce a v červnu 1992 nastoupila do nemocnice

Nemoc po skončení zaměstnání měl na evidenčním listu důchodového zabezpečení (ELDZ) uvést tehdejší (v tu chvíli už bývalý) zaměstnavatel. Ideální byl bylo dohledat archiv se mzdovými podklady onoho zaměstnavatele. To ale bývá po tolika letech problém. Pokud to není možné a není možné nic dohledat ani v evidencích OSSZ (záleží na tom, zda šlo o malou – do 25 zaměstnanců – nebo velkou organizaci), nebude uvedená doba vaší manželce při výpočtu důchodu zhodnocena.

Pobyt v nemocnici skutečně nemůže prokázat trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Mařík,

Děkuji Vám za odpověď.
Nešlo by ještě doložit přes zdravotní pojišťovnu, která vyplácela manželce nemocenskou po dobu pobytu v nemocnici než nastoupila řádnou mateřskou dovolenou? Nevím ale, jaká byla pojišťovna před rokem 1993 a zda lze ještě nějak kontaktovat.

Ještě jednou děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nemocenskou manželce nevyplácela zdravotní pojišťovna (ta žádné dávky nevyplácí), ale právě OSSZ, příp. tehdejší zaměstnavatel (podle velikosti zaměstnavatele). Proto, pokud nic nedohledá OSSZ a zaměstnavatel neexistuje a není k dohledání archiv, těžko se taková doba dokládá.