Nejsem schopná nastoupit do práce, jak je to dál s pracovní neschopností?

Otázka:

Dobrý den, od 19.9. 2022 jsem v PN pro coxartrozu obou kyčlí III. st. Jsem zapsaná v pořadníku na TEP. V březnu mám kontrolu na ortopedii i s rtg. Lékaři mi doporučili si podat žádost o ID. Na OSSZ jsem žádost sepsala. Nyní mi přišel posudek o invaliditě I.st. s přiznáním od 14.10. 2022. Stále jsem na PN. Nejsem schopná nastoupit do práce z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, pohybují se o francouzs. holích a pracuji jako zdravotní sestra u lůžka. Jak je to dál s PN, když posudek o ID mi přišel dne 19.12. 2022 a jsem stále na PN? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nejsem schopná nastoupit do práce, jak je to dál s pracovní neschopností?

Dočasnou pracovní neschopnost máte nyní ukončit 30. dnem ode dne jednání na LPS (dne vystavení posudku), při kterém jste byla uznána invalidní. Od následujícího data vám bude přiznán invalidní důchod – postup vysvětluji v tomto článku. Datum vystavení posudku není ani jedno z dat, které uvádíte – naleznete ho na přední straně posudku vlevo v horní polovině.

Pokud potřebujete, aby vám neschopenka trvala nadále, může vám následující den po ukončení současné neschopenky ošetřující lékař vystavit novou neschopenku, ale musí jít o jinou diagnózu. Postup vysvětluji zde.