Manžel marodí a chce požádat o důchod s výplatou od ledna, ale zaměstnavatel nechce

Otázka:

Dobrý den, chci zeptat na odchod do důchodu manžela invalidita 2. stupně – nar. 20.4.1959, je zaměstnán na pracovní smlouvu na chráněném místě, jako strážný. Do starobního důchodu by měl odejít 20.4.2023, ale ze zdravotních důvodů chce ukončit pracovní poměr k 31.12.2022 výpovědí a požádat k tomuto datu o předčasný důchod s výplatou od 1.1.2023. Zaměstnavatel jej nutí domarodit a ukončit pracovní poměr až 20.4.2023 . |Múžete prosím sdělit jak postupovat. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel marodí a chce požádat o důchod s výplatou od ledna, ale zaměstnavatel nechce

Postup s odloženou výplatou vysvětluji v tomto článku. Obě možnosti, které popisujete, jsou možné a postup, který je vyžadován ze strany zaměstnavatele považuji za vhodnější. Pokud manžel ukončí pracovní poměr na konci roku 2022 a požádá o výplatu od ledna 2023, bude mít předčasný důchod pokrácen o dvě 90denní období (1,8 %). Stačí, aby pracovní poměr trval i nadále a manžel požádal o výplatu až od dosažení důchodového věku a důchod pokrácený mít nebude (při přiznání předčasného důchodu také k 31. 12. 2022). Navíc celou dobu bude manžel pobírat invalidní důchod a nemocenskou (pokud mu tedy nekončí dříve podpůrčí doba), což klidně může být v součtu vyšší částka, než předčasný důchod.

Nyní je třeba požádat o předčasný důchod před koncem letošního roku a výplatu zvolit podle toho, jak se rozhodnete se skončením pracovního poměru.