Předčasný důchod, dlouhodobé ošetřovné a neplacené volno

Otázka:

Dobrý den, ráda bych využila vašich znalostí, kolegyně nar.5.1.1962, 2 děti,SD 5.3.2025 má přiznán PD dle starých podmínek k 30.9.2023 bez výplaty,odchod do důchodu plánuje k 1.7.2024, bohužel pro nemoc manžela je v současnosti na 90 dní na ošetřovném,do práce již nechce, kvůli manželovi,tak uvažuje o neplaceném volnu nebo úřad práce,asi na 2 měsíce,aby dosáhla datumu dle OSSZ výhodném 1.7.2024. Nejsme za jedno,zda toto ošetřovné, neplacené volno nebo úřad p. odmazává krácení PD jako například neschopenka, měl byste radu jak nejlépe postupovat, případně vhodné datum uvolnění výplaty PD? Děkujeme předem za radu, s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod, dlouhodobé ošetřovné a neplacené volno

Přečtěte si, prosím, článek o odložené výplatě předčasného důchodu, kde základní principy vysvětluji. Odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností. Dočasná pracovní neschopnost nebo dlouhodobé ošetřovné nevadí v době trvání pojistného poměru (zaměstnání). Po skončení pojistného poměru už k odmazávání krácení a získávání další doby pojištění docházet nebude. Úřad práce pro tyto účely využít nelze, stejně tak nepomůže neplacené volno trvající celý kalendářní měsíc.

Na 3 krácení (2,7 %) se paní dostane, pokud bude výdělečná činnost trvat do 7. 6. 2024 (s možným uvolněním výplaty od 8. 6. 2024). Do té doby musí trvat výdělečná činnost, ničím jiným se na krácení „nepročekáte“. Paní může zůstat na dlouhodobém ošetřovném, příp. na neschopence.