Archiv pro štítek: doplatek důchodu

Zpětně přiznání starobního důchod. Dostanu jen rozdíl mezi invalidním a starobním důchodem?

Otázka: Dobrý den, pobírám ID I.stupně a pracuji. Termín odchodu do starobního důchodu mám 1.5.2019, ale chci pracovat i nadále v tomto režimu (pracuji pro chráněnoud dílnu). Mohu později po ukončení PP požadovat o zpětné vyplacení starobního důchodu když pobírán ID I.stupně nebo se vyplácí jen rozdíl ? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Zpětně přiznání starobního Celý dotaz a odpověď »

Jsem vdovec 7 let, ale o vdovecký důchod jsem si nepožádal

Otázka: Jsem vdovec již 7 let a teprve nyní jsem se dověděl, že bych měl býval nárok na vdovecký důchod. Tehdy jsem nežádal. Je možné zažádat a potažmo doplatit tento důchod zpětně? (redakčně neupravováno) Odpověď: Jsem vdovec 7 let, ale o vdovecký důchod jsem si nepožádal Ano, žádost o vdovecký důchod můžete uplatnit i nyní. Celý dotaz a odpověď »

Doplatek důchodu při chybném postupu ČSSZ

Otázka: Dobrý den. Moje známá, Češka žijící v Kanadě, dostává důchod přibližně 15 let z Česka (do Kanady odcházela ve 40 letech). V těchto dnech zjistila, že měla po celou dobu nárok na vyšší důchod, protože jí nebyla započítána 4letá Ekonomická škola. Je už ve spojení s ČSSZ, prý napraví chybu, ale doplatí jí rozdíl Celý dotaz a odpověď »

Proč mi přišla červená složenka místo modré?

Otázka: Dobrý den. Jmenuji se ***. Plně invalidní důchod pobíram již několik let a vždy v pořádku toho datum 14 v měsíci. Až nyní 6-7-8 měsíc mi byl z nedorozumění důchod na ty tři měsíce zastaven. V měsíci Srpen opět obnova což jsem čekala jako vždy svůj důchod ve výši kterou měsíčně pobíram a to Celý dotaz a odpověď »

Přišel mi výměr, kde není zmíněno, v jakém termínu mi důchod bude vyplácen

Otázka: Dobrý den, 9.května jsem požádala o řádný starobní důchod, který mi byl přiznán k 1.8.2018. Teprve 4.9. mi přišel výměr, kde není zmíněno, v jakém termínu mi důchod bude vyplácen, o výplatě důchodu nemluvě. Jak to tedy je s vyplácením starobního důchodu. Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Přišel mi výměr, kde není zmíněno, Celý dotaz a odpověď »

Přijde mi ještě jeden doplatek do konce měsíce?

Otázka: Dobrý den ,přišel mi doplatek důchodu od 8.4 do.11.9 .další důchod s normální mi prijde v říjnu? Nebo mi.ještě přijde doplatek do toho konce měsíce. (redakčně neupravováno) Odpověď: Přijde mi ještě jeden doplatek do konce měsíce? Důchody se vyplácejí dopředu v pravidelných splátkách. Pokud jste obdržela doplatek do 11. 9. máte splatnost důchodu 12. Celý dotaz a odpověď »

Zvýšení důchodu za práci do 31. 1. 2011

Otázka: Starobní důchod pobírám od 1.10.2006. Dále jsem pak pracovala až do 31.1.2011.Mám nárok na přepočítání důchodu od r. 2010? Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Zvýšení důchodu za práci do 31. 1. 2011 Informace k tomuto tématu naleznete zde. Pokud tato činnost zakládala účast na sociálním pojištění, budete mít na malé zvýšení důchodu nárok. Otázka doplněna: Dobrý den Celý dotaz a odpověď »

Posílá se doplatek důchodu složenkou?

Otázka: Dobrý den,chci se zeptat, jak probíhá první výplata invalidního důchodu zpětně,jestli se posílá složenkou nebo v hotovosti přímo na poště.Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Posílá se doplatek důchodu složenkou? Při sepisování žádosti o důchod si žadatel určí, zda mu má být důchod zasílán na bankovní účet nebo v hotovosti. V případě, že jste si určil Celý dotaz a odpověď »

Kdy se dozvím termín měsíčních splátek?

Otázka: Dobrý den, dne 5.dubna t.r. jsem obdržel výměr starobního důchodu, který mi byl přiznán od 24.9.r.2017. Chtěl bych se zeptat, kdy se dozvím termín měsíčních splátek a zda mi již v první výplatě budou vyplaceny zpětně všechny minulé splátky. Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Kdy se dozvím termín měsíčních splátek? Oznámení o vyúčtování důchodu většinou Celý dotaz a odpověď »

Jaký má ČSSZ termín pro zaslání doplatku?

Otázka: 21.3.018 jsem obdržel rozhodnutí o výměře starobního důchodu, jehož součástí je výměra značného doplatku důchodu, vzhledem k víceletému pracovnímu poměru, po zákonitém termínu odchodu do důchodu. Kdy mi bude ona částka poukázána poštou, respektive jaký termín má ČSSZ k výplatě. (redakčně neupravováno) Odpověď: Jaký má ČSSZ termín pro zaslání doplatku? Pokud jste požádal o Celý dotaz a odpověď »

Synovi byl přiznán I. stupeň, bude mít prý nárok na vyplacení částky zpětně

Otázka: Dobrý den,mému synovi bylo před několika lety pozastaveno vyplácení invalidního důchodu z důvodu nedodání zdravotního posudku a tím pádem nedostavení se ke komisi.Pár měsíců pak pracoval,pár měsíců pobíral podporu a byl registrován na pracovním úřadě.Tak nějak střídavě,ale většinou byl na podpoře nebo pobíral dávky v hmotné nouzi.Tedˇpo několika letech si všechna vyšetření vyřídil a Celý dotaz a odpověď »

Důchod bude vyplácen od 14. 5. 2017. Bude 14. výplatní termín?

Otázka: Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vyúčtování invalidního důchodu. 22.7. mi přišlo rozhodnutí o invn. důchodu 3 stupně. Přišlo i oznámení o výši a v něm napsáno, že důchod se bude vyplácet od 14.5. 2017.Znamená to tedy, že 14. bude výplatní termín? Dále je zde uvedeno, že o vyúčtování budu informována poštovní poukázkou nebo Celý dotaz a odpověď »

Pracuji na procenta a chci si nechat důchod za tři roky zpětně vyplatit

Otázka: Dobrý den, mohla odejít do starobního důchodu (2.4.2017, nar.2.12.1956, dvě děti), ale volím variantu “nad nárok ,na procenta”. Jak probíhá přepočítávání vyměřené částky v tomto případě? Přepočítá ho ČSSZ automaticky, nebo musím na tuto skutečnost nějak upozornit? Plánuji si důchod vyplatit zpětně, např za 3 roky. K datu možného odchodu do st. důchodu je Celý dotaz a odpověď »

Už přišla pravidelná splátka důchodu a nepřišel doplatek

Otázka: Dobrý den,vznikl mi nárok na starobní důchod dne 13.04.2017 a došlo mi rozhodnutí,že výplatní den je 16.dne v měsící a že starobní důchod za 13.04.2017 do 15.04.2017 mi bude vyplacen zálohově.Při žádosti jsem žádala o poukazování důchodu na účet v bance.Dnem 12.04.2017 mi od PSSZ došel starobní důchod za obd.16.04.2017 do 15.05.2017 ale částka Celý dotaz a odpověď »

Bude provedena exekuce i z doplatku důchodu

Otázka: Dobry den.Byl mi priznan duchod zpetne od roku 2013, III. stupne, a tak mam vysoky doplatek za 4 roky.Nyni je jiz vse spocitano a ma zadost je na exekucnim oddeleni pro muj dluh z minulosti.Chtel jsem se dotazat, zda mi mohou srazet penize nejen z priznaneho duchodu, ale i z onoho vyssiho doplatku.Celou dobu Celý dotaz a odpověď »

Výpočet poměrné části důchodu za část měsíce

Otázka: Dobrý den, prosím o sdělení výpočtu poměrné části důchodu tj. např. za jeden den. V případě, že přiznaný důchod činí 10 000.- Kč za měsíc, jaká bude poměrná část za 6 dnů. Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Výpočet poměrné části důchodu za část měsíce Při výpočtu poměrné části důchodu za část měsíce se počítá s Celý dotaz a odpověď »

Musí být v žádosti o invalidní důchod uvedeno přesné datum přiznání?

Otázka: Podal jsem žádost o invalidní důchod. Ptala jsem se pracovnice, od kdy zpětně mohu o důchod požádat-odpověděla, že rozhoduje posudkový lékař, nikde není uvedeno/jen datum podání žádosti/.Možná má pravdu,ale nemělo to být někde v žádosti?Je možné,že po chronické hepatitidě C-podáno transfůzí před 26 lety,nyní po léčbě,ale již těžce postižena játra-cirhóza,postižení F4..Může být důchod doplacen Celý dotaz a odpověď »

Budu mít po doplacení nárok na výplatu důchodu?

Otázka: dobrý den.Jsem invalida 2 stupně bez výplaty.Mohu si doplatit dobrovolné pojištění chybí mi 2 roky.Budu po doplacení mít nárok na výplatu důchodu-.Je mi 43 let děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Budu mít po doplacení nárok na výplatu důchodu? Doplatit pojištění je možné v rozsahu popsaném v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Pokud si pojištění doplatíte a Celý dotaz a odpověď »

Doplatek důchodu přes 1 milion. Bude se zpětně danit?

Otázka: Dobrý den, kolegovi byl vyplacen zpětně starobní důchod od 1.1.2012 – 19.11.2015 v částce 1 171 830,- Kč, od 20.11. – 19.12.2015 částka 25 567,-Kč. Vyměřovací základ za rok 2015 (zaměstnanec) činí 1 740 577,- Kč. Bude se danit důchod, když byl vyplacen zpětně? A bude se zřejmě solidární daň. Děkuji za odpověď. Odpověď: Celý dotaz a odpověď »

Jaká výše důchodu mi bude doplacena, když pobírám invalidní důchod a zpětně mi přiznají starobní?

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – pobírám ČID a mám nárok na starobní důchod. Přiznání “nějakou dobu” trvá. Jaká výše důchodu je potom zpětně doplacena, když stále ID pobírám? Děkuji. Odpověď: Jaká výše důchodu mi bude doplacena, když pobírám invalidní důchod a zpětně mi přiznají starobní? Starobní a invalidní důchodu (jakéhokoliv stupně) není Celý dotaz a odpověď »

Co znamená jednorázový doplatek sirotčího důchodu?

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamená jednorázový doplatek sirotčího důchodu? Děkuji. Odpověď: Co znamená jednorázový doplatek sirotčího důchodu? Jedná se o běžný doplatek důchodu, který byl přiznán/úpraven zpětně. U pozůstalostních důchodů (vdovský, vdovecký, sirotčí) jde o běžnou situaci. Např.: Po úmrtí osoby je požádáno o sirotčí důchod. Ten je zpětně přiznán k Celý dotaz a odpověď »

Doplatek důchodu zpětně před rokem 2009

Otázka: Dobrý den, stávající platné znění zákona o důch.pojištění říká, že pokud je invalidní důchod vyplácen v nižší částce než by měl a to v důsledku nesprávného postupu orgánu sociálního zabezpečení, důchod se doplatí. Přechodné ustanovení v čl.II bodu 14 zákona č.306/2006Sb., kterým se mění zákon č.155/1995 Sb. říká, že se za dobu před 1.1.2009 Celý dotaz a odpověď »

Jak se počítá doplatek invalidního důchodu?

Otázka: Dobrý den, dovolím si vložit dotaz týkající se problematiky ID. Dne 10.6.2015 byla ukončena pracovní neschopnost, protože tohoto dne byla posudkovým lékařem ČSSZ uznána invalidita III. stupně ke dni 24.4.2015. Po provedení výpočtu byl zaslán doplatek od 11.6. do 13.8.2015 ve výši 19768,-Kč. Tzn. za měsíc 7/2015 ve výši 9413,-Kč dle výměru dále 9413,- Celý dotaz a odpověď »

Doplatí se po doložení nových dob všechny předchozí důchody?

Otázka: Dobrý den, pobírala jsem invalidní důchod I. stupně, nyní mám II. stupeň. Česká správa sociálního zabezpečení mi zaslala dopis – osobní list důchodového pojištění, kde je uveden přehled dob pojištění. Kontrolou přehledu jsem zjistila, že mi chybí nějaké roky zaměstnání, špatně jsem měla uvedenou mateřskou a také nebyly doplněny data, kdy jsem byla vedena Celý dotaz a odpověď »

Je zdaněna zpětná výplata důchodu (doplatek)?

Otázka: Prosím je pravda, že zpětná výplata důchodu, např. čtyři roky zpátky, je nějakým způsobem zdaněna? Děkuji. Odpověď: Je zdaněna zpětná výplata důchodu (doplatek)? Cituji z článku o danění důchodů: Jednorázové doplatky důchodu (např. při zpětném přiznání důchodu) dani z příjmu nepodléhají, protože se nejedná “o pravidelně vyplácené důchody”, jak o nich hovoří zákon o Celý dotaz a odpověď »

Spočítala ČSSZ správně doplatek důchodu?

Otázka: Dobrý den, z invalidního důchodu 1. stupně jsem přešel 23. 4. do starobního. Výplatu jsem si určil na 14. v měsíci. Bylo mi sděleno, že invalidní mi už od 23. 4. nenáleží, přesto mi byl vyplacen za celý měsíc. Na účet mi přišel doplatek starobního důchodu od 23. 4. do 13. 5. ve výši, Celý dotaz a odpověď »