Budu pracovat tři období nad nárok, abych si pak o důchod požádal zpětně

Otázka:

Mám přiznaný invalidní důchod II. stupně, nárok na starobní důchod mi vznikl v dubnu 2022. Zatím jsem o starobní důchod nežádal, dál pracuji na poloviční úvazek v chráněné dílně. Předpokládám, že o starobní důchod zažádám ke konci ledna 2023, abych měl nad nárok odpracováno 3 x 90 dnů.
Mohu potom zažádat o zpětné doplacení důchodu od doby, kdy mi na něj vznikl nárok? Údajně to pro zaměstnance chráněných dílen není možné.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu pracovat tři období nad nárok, abych si pak o důchod požádal zpětně

Musíte si rozmyslet, zda chcete pracovat „na procenta“ – jak uvádíte 3x 90 dní po vzniku nároku na starobní důchod – nebo si o důchod požádat zpětně, kdy důchod dostanete zpětně doplacen, ale pak vám samozřejmě nebude zhodnocena doba za práci nad nárok (3x 1,5 % výpočtového základku, za každých celých 90 dní).

I zaměstnanec chráněné dílny si může požádat o starobní důchod zpětně (v tom vám nikdo nemůže bránit). Zaměstnavateli však poté způsobíte problémy, protože na vaše pracovní místo čerpal dotaci z úřadu práce, kterou bude muset vrátit.

Upozorňuji, že výpočet roku 2023 velmi pravděpodobně nebude výhodnější než ten letošní po všech valorizacích. Posunutí data přiznání do roku 2023 tak nemusí být vhodným řešením.