Měla jsem mít invalidní důchod přiznaný už od roku 2012, ne až od roku 2014

Otázka:

Dobry den,
od ledna 2014 mam ID 1.stupne, ktery po letech chci zvysit na 2.stupen kvuli zhoršení stavu. Zjistila jsem ale, ze v lednu 2014 mi byl sice duchod priznan, ovsem diagnozu jsem mela od doktorky jiz v roce 2012. Duchod mi priznali od doby zazadani v roce 2014 a me nenapadlo resit, ze mam narok i zpetne. Muzu i po takto dlouhe dobe pozadat o doplaceni zpetne od vzniku diagnozy za ty necele 2 roky, kdy jsem mela prpblemy, ale o duchod jeste nezazadala? Jaky dokument a kam mam zaslat, pokud je to mozne? Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měla jsem mít invalidní důchod přiznaný už od roku 2012, ne až od roku 2014

To, že se v nějaké lékařské zprávě objevila v roce 2012 určitá diagnóza, neznamená, že jste od té doby byla nebo měla být invalidní. Pokud dojde k pochybení vinou úřadu (ČSSZ), pak je možné důchod doplatit více než běžných pět let. ČSSZ by ale musela uznat, že tehdy pochybila a datum vzniku invalidity stanovila špatně, přestože měla doložené podklady, které umožňovaly stanovení vzniku invalidity do roku 2012. O tom ale dost pochybuji. Navíc tento postup bude mít s velkou mírnou pravděpodobnosti za důsledek snížení v současnosti vypláceného invalidního důchodu.

Rozhodně nikam neposílejte žádný dokument, ale pokud chcete v této věci vyvíjet další aktivitu, dostavte se na vaší OSSZ, kde s vámi tento požadavek sepíší.