Co je pro mě výhodnější? Požádat a pobírat, požádat a výplatu důchodu ještě odložit, požádat až po těch cca 3 letech?

Otázka:

Dobrý den. Pobírat vdovsky duchod. V 7/2024 mohu nastoupit do starobního duchodu. Vím, že budu pracovat ale ještě další 3 roky.
Co je pro mě výhodnější? Požádat a pobirat, požádat a výplatu duchodu ještě odložit, požádat až po těch cca 3 letech?
Když požádám a vyplácení odložim, budu dál pobírat vdovsky? A pak mi zpětné vyplatí můj duchod a odečtou tu část vdovskeho?
Když požádám o 3 roky později, zvedne se mi koeficient za přestěhování tak, že se mi to vyplatí?
Na ČSSZ mi pracovnice nebyla schopna odpovědět.
Moc dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co je pro mě výhodnější? Požádat a pobírat, požádat a výplatu důchodu ještě odložit, požádat až po těch cca 3 letech?

Doporučuji vám k přečtení článek o návratnosti, ve kterém vysvětluji, že ptát se na to „výhodnější“, nedává smysl. Vždy jde o návratnost, protože když nebudete starobní důchod pobírat dostatečně dlouho, nebude výhodné pracovat na procenta a naopak pokud budete starobní důchod pobírat dostatečně dlouho, může to mít smysl. Bohužel tento parametr nikdo z nás dopředu neví.

Pokud si o starobní důchod nepožádáte, nebudete ho pobírat a budete dále pobírat vdovský důchod v dosavadní výši. Pokud si ale poté necháte starobní důchod přiznat zpětně, tak se vám i zpětně pokrátí vdovský důchod a vyjde vám to nastejno, jako byste starobní důchod po celou dobu pobírala. Nic tím nezískáte. Vdovský důchod se zpětně pokrátí a přeplatek se zúčtuje s doplatkem starobního důchodu. Dostanete tedy vyplacenu stejnou částku, pouze jiným způsobem (jednorázovým doplatkem místo pravidelných splátek).

Můžete také pracovat „nad nárok“ (na procenta) a tam jde o výše zmiňovanou návratnost. Starobní důchod budete mít vyšší, ale za cenu toho, že se vzdáte částky, kterou jste mohla mít za tři roky vyplacenu. Nelze říci, že to je „výhodnější“. Záleží na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat.

Odložená výplata se vás nijak netýká. Odložená výplata se dělala u předčasného důchodu a nemá s vaší situací nic společného. Až si budete chtít požádat o starobní důchod, tak si o něj prostě požádejte.