Pokud bych částku doplatil, byl by mi důchod vyplacen zpětně od září?

Otázka:

Dobrý den, od podzimu loňského roku jsem si vyřizoval invalidní důchod. V únoru mi přišel posudek,kde mi byla uznána invalidita 1.stupně. V březnu pak oznámení o nepřiznání invalidního důchodu, protože jsem nezískal potřebnou dobu pojištění. V mé věkové kategorii nad 28 let (je mi 33) je potřeba 5 let. Já jsem byl pojištěn 4 roky a dva měsíce.
Chtěl bych se zeptat na dvě věci:
1.Je možné si zbylou dobu, přibližně 10 měsíců doplatit, pokud ano jaká by byla přibližná částka?
2. Invalidita mi podle posudku vznikla již v září 2021. Pokud bych částku doplatil, byl by mi důchod vyplacen zpětně od září, nebo až v termínu, kdy přijde na účet doplatek pojištění?
Děkuji předem za informace

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych částku doplatil, byl by mi důchod vyplacen zpětně od září?

Možnosti doplácení vysvětluji v tomto článku. Obecně lze zpětně doplatit pouze jeden rok, více do minulosti pouze v zákonem stanovených případech. Záleží na tom, v jakých obdobích jste byl nepojištěn a z jakého důvodu. Doplacení jednoho měsíce stojí v letošním roce 2 724 Kč. V této situaci ale může být potřeba doplatit více než 10 měsíců, protože rozhodné období (10 let) se může posouvat, příp. z něj mohou některé doby (evidence na ÚP) „vypadnout“. Potřebnou dobu doplacení vám musí spočítat na vaší OSSZ.

Dobou pojištění se dobrovolné důchodové pojištění stává až dnem doplacení (§ 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.). Před tímto dnem důchod nemůže být přiznán ani doplacen.