Předpokládala jsem, že v listopadu ještě přijde tedy důchod. Nic nepřišlo

Otázka:

Zdravím, v červnu 2023 jsem podala námitku k invalidnímu důchodu. Nový posudek, který mi důchod schválil přišel na začátku září a na konci října snad přišlo rozhodnutí o přiznání ID 3.stupně, kde byla uvedena i částka. Nebylo tam však napsané, kdy bude důchod chodit. Jen věta, že se vyplácí od 2.do 24. Dne v měsíci. Invalidita byla schválena od 11.9.2023. V listopadu, na začátku, mi přišla složenka na vyplacení důchodu od 11.9. Do 13.11. Podle výše částky tedy dva důchody. Předpokládala jsem, že v listopadu ještě přijde tedy důchod. Paní mi tvrdila, že se důchody vyplácejí dopredu, tedy měl přijít ještě prosincový důchod. Nic nepřišlo. Ani na účet, který jsem vyplňovala zároveň se žádostí, ani složenka. Dokonce není nikde stále evidováno, že důchod mám. Potřebovala jsem potvrzení na pojišťovnu, ale tvrdí mi, že tam žádný důchod není evidován. Na portále ossz taky není. Jsem v nejistotě, zda vůbec něco přijde. Pojišťovna na mne taky tlačí. Jak se tedy důchod vyplácí? Už to není zpětně? Nebo je někde chyba? Moc děkuju za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předpokládala jsem, že v listopadu ještě přijde tedy důchod. Nic nepřišlo

Podle toho, jak situaci popisujete, bych tipoval, že listopadovou splátku důchodu budete mít na poště. U lhůtové výplaty (pravidelných splátek) žádná složenka příjemci důchodu nechodí, ale je třeba se s občanským průkazem dostavit na poštu, kde vám bude důchod vyplacen.

Je tedy zvláštní, že jste dokládala účet a důchod vám je zasílán poštou. Nicméně, kdyby měla ČSSZ účet ve své evidenci, zaslala by vám na něj i doplatek důchodu (který vám přišel složenkou).

Pravidelné splátky důchodu se vyplácí dopředu – důchod vyplacený 14. 11. 2023 náleží na období od 14. 11. 2023 do 13. 12. 2023 atd. To se ale týká pouze pravidelných splátek důchodu, u doplatků důchodu toto z logiky věci platit nemůže.

Potvrzení o pobírání důchodu je možné vystavit následující měsíc po zavedené lhůtové výplaty, což by u vás mělo být v prosinci 2023.