ČSSZ mi zaslala doplatek důchodu. Znamená to, že jsem ale získal invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den mám dotaz posudkovým lékařem jsem byl uznán invalidní 3 stupen čekal jsem jak dopadnu u Čssz s výměrem zdali splním potřebnou dobu pojištění . Minulý týden jsem obdržel poštovní poukázku na doplatek na důcchod od 12.5-12.7 2021 před tím jsem rok marodil a na základe invalidity jsem byl do 30 dnů uschopen což chápu je to ze zákona . Kromě té složenky jsem zatím od Čssz nic písemně nedostal Chci se zeptat znamená to že jsem ale získal invalidní důchod 3 stupen a obdržím písemný výměr . Mnohokrát děkuji s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ mi zaslala doplatek důchodu. Znamená to, že jsem ale získal invalidní důchod?

Ano, pokud jste již obdržel doplatek důchodu, pak jste určitě podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod splnil, protože v opačném případě by vám ČSSZ žádné peníze určitě neposlala. Rozhodnutí pravděpodobně obdržíte během několika dní.

Otázka doplněna:

Ještě jednou dobrý den a mnohokrát děkuji s odpovědí na můj dotaz Doplatek důchodu kdy mi byli poslány peníze aníž bych zatím cokoliv obdržel písemně. Mám ještě takový dotaz jeli na té poštovní poukázce opravdu u částky v kolonce zpráva pro adresáta Doplatek důchodu od 13.05-13.07 2021 nejedná se tedy o zálohu kterou bych musel vracet kdyby mi invalidní důchod nevyšel Hpdně si zde čtu dotazy lidí a právě se je někdy týká že jim čssz přepošle zálohu než je jim vyřízen či zamítnut důchod. Takže se spíš ještě ptám zdali u mě při doplatku důchodu se jedná už o výplatu mého invalidního důchodu mnohokrát děkuji za odpověd .

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Takové dotazy tu sice jsou, ale já v nich vždy píšu, že zálohu ČSSZ poskytne pouze v případě, kdy si je jistá, že nárok na důchod vznikne. Ve vašem případě se navíc nejedná o zálohu, ale o doplatek důchodu, který se zasílá až po přiznání důchodu.

Ano, v tomto případě se již jedná o výplatu vašeho invalidního důchodu. Nicméně, i kdyby šlo o zálohu (jako, že nejde), tak by to také byla výplata vašeho invalidního důchodu (co jiného by to bylo?).