Pokud mi bude zpětně pokrácen vdovecký důchod, budu ho ČSSZ vracet, nebo si ho strhne z doplatku starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den!
Přesluhuji více než rok a požádám o zpětné přiznání důchodu k 1.12.2020. Současně dostávám vdovecký důchod. Budu tedy muset vrátit část vdoveckého důchodu, který jsem dostal od prosince minulého roku. Prosím o informaci, jak se to bude realizovat: strhnou mi to z “důchodového účtu” (kde jsou peníze za nevyzvednuté důchody do prosince 2020), nebo to budu muset poslat najednou na nějaký účet ČSSZ? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud mi bude zpětně pokrácen vdovecký důchod, budu ho ČSSZ vracet, nebo si ho strhne z doplatku starobního důchodu?

ČSSZ si nově vzniklý přeplatek na vdoveckém důchodu zúčtuje s doplatkem starobního důchodu, tj. o dostanete o přeplatek ponížený doplatek důchodu – § 56 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. Žádnou částku tedy ČSSZ vracet nebudete, pouze obdržíte menší doplatek starobního důchodu.

Jen upozorním, že neexistuje nic, co by se jen trochu blížilo “důchodovému účtu”, na kterém by se vám hromadily nevyplacené důchody.