Přeplatek vzniklý kvůli špatně stanovenému počtu vychovaných dětí

Otázka:

Dobrý den. Byl mi v roce 2013 přiznán starobní důchod (se 3 dětmi). Jenže minulý měsíc se ukázalo, že jedno dítě se mi nemůže započítat (chybí mi k tomu 78 dni péče o něj) a celý důchod mi byl odebrán. Na ČSSZ mi doporučili požádat o důchod nový od data nároku se 2 dětmi a řekli mi, že tento nově vypočítaný důchod mi zpětně vyplatí za dobu 5 ti let. A dále že zbylé peníze( důchod cca za 15 měsíců), které mi od doby správného nároku (16.3.2015) sice nevyplatí, ale použijí je na úhradu dluhu, který mi vznikl neoprávněným pobíráním důchodu od roku 2013 do 16.3.2015. Můj dotaz zní: Opravdu tyto peníze ČSSZ použije na úhradu tohoto dluhu? Za odpověď předem děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přeplatek vzniklý kvůli špatně stanovenému počtu vychovaných dětí

Takto ČSSZ postupovat nemůže. Přeplatek po vás ČSSZ může chtít nejvýše za období pěti let zpětně od data vydání rozhodnutí o přeplatku – § 118a odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb. Pokud by tedy bylo vydáno rozhodnutí o přeplatku na důchodu např. v červnu 2021, může po vás ČSSZ chtít vrátit důchod vyplacený zhruba v červnu 2016 a později. Dříve vyplacené důchody po vás ČSSZ požadovat nemůže.

Navíc je i diskutabilní rada, že si máte požádat zpětně k 16. 3. 2015, což rozhodně nemusí být vhodné datum. Výpočet v roce 2016 obecně vycházel lepší než zvalorizovaný důchod přiznaný v roce 2015. Vzhledem k tomu, že vám ČSSZ stejně doplatí důchod nejvýše pět let zpětně, pak je možné přiznáním v roce 2016 získat vyšší důchod (asi by bylo vhodné vše propočítat). Pokud byste navíc od roku 2013 dále pracovala, bylo by jednoznačně lepší požádat o starobní důchod někde k datu v roce 2016, protože by se vám důchod zvýšil za práci na procenta.

Více než pět let zpětně vám výplata důchodu nenáleží – co vám nenáleží, nemůže být ani zúčtováno proti případnému dluhu.