Ve formuláři ČSSZ není kolonka předčasný důchod bez výplaty

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je i pro mě výhodné požádat o předčasný důchod bez výplaty do konce roku 2022, když řádný důchod mám od 18.8.2024? Další dotaz , při předčasném důchodě bez výplaty, budou peníze vyplaceny zpětně při přiznání řádného důchodu? A poslední dotaz, ve formuláři ČSSZ není kolonka předčasný důchod bez výplaty, ale jenom předčasný důchod, to nevadí, když se zatrhne pouze předčasný důchod, i když je míněno předčasný důchod s výplatou? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ve formuláři ČSSZ není kolonka předčasný důchod bez výplaty

Přečtěte si článek o výpočtové zamítačce, kde srovnávám výpočty roku 2022 a 2023 a vyjadřuji se i k letem následujícím.

Pokud máte na mysli zpětné doplacení důchodu ode dne přiznání důchodu (např. od 31. 12. 2022), tak to vám samozřejmě náležet nebude. Jestliže budete výdělečně činný až do dosažení důchodového věku a požádáte si o uvolnění výplaty důchodu od dosažení důchodového věku (18. 8. 2024), bude vám důchod zpětně doplacen od dosažení důchodového věku (18. 8. 2024). Za dobu před tímto datem vám výplata předčasného důchodu náležet nemůže, protože jste vykonával výdělečnou činnost – § 37 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.

Formulář, o kterém píšete slouží pouze k uplatnění nároku na předčasný důchod, tj. slouží k tomu, aby žádost o předčasný důchod nemusela být sepsána do konce roku 2022 (což je podmínka). Není to žádost o předčasný důchod. Nikde v tomto formuláři se neřeší výplata důchodu. Do 6 měsíců je třeba sepsat žádost o předčasný důchod, ve které už bude uvedeno, že žádáte o předčasný důchod bez výplaty.