Přišel mi doplatek pouze do prosince a prosincová splátka nebylo zvýšená

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit v červenci mě přišlo rozhodnutí o navýšení ID. na 2 stupeň, datum přiznání bylo v květnu, včera mě přišel doplatek kde bylo uvedeno za období 17.5 až 11.12 + částka, výměr mi doposud ale nepřišel.. dnes mi přišel invalidní důchod 1 stupně od 12.12 do 11.1.. chtěla jsem se zeptat, kdy mi začnou vyplácet ID 2 stupně? Ikdyž nemám výměr tak asi k navýšení přišlo, když mi byl poslán doplatek, akorát jsem myslela že už se mi začne od toho doplatku vyplácet ID pro 2 stupeň, tak bych chtěla poprosit za objasnění abych tomu lépe porozumněla, mockrát děkuji a hezký den přeji!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přišel mi doplatek pouze do prosince a prosincová splátka nebylo zvýšená

V červenci vám nepřišlo rozhodnutí, ale pouze posudek o invaliditě. Rozhodnutí o zvýšení důchodu (to zřejmě nazýváte „výměr“) by vám nyní mělo přijít během několika dní (i když se stává, že se jeho zaslání zdrží) v obálce s červeným pruhem (do vlastních rukou).

Pokud byl doplatek zaslán pouze do 11. prosince a 12. prosince jste obdržela stále nižší částku invalidního důchodu, obdržíte během několika dní ještě jeden doplatek, kterým bude „dorovnán“ rozdíl za prosincovou splátku důchodu. ČSSZ pouze nestihla zavést vyšší pravidelnou splátku už od prosince, ale stane se tak až od ledna 2023. O vyúčtování byste měla být informována ještě jedním dopisem, který obdržíte samostatně.