Je možné mít souběžně příjem ze zaměstnání a rovněž výplaty důchodu?

Otázka:

Dobrý den jsem ročník nar. 5.5.1956. Pracuji po dosažení hranice odchodu do důchodu dalších cca 1,5 roku. Na OSSZ v Mělníku mi sdělili, že se o důchod nemusím strat, ať pracuji dál a až skončím, bude mi důchod zpětně vyplacen. Mám smlouvu na neurčito, tak pracuji dál, pokud nemám zdravotní překážky. Má dotaz, zda je možné vyplatit nárokový důchod i v průběhu doby, kdy stále pracuji. Resp. manželka si myslí, že kdybych náhodu zemřel, tato částka propadne. Tedy otázka zní, zda je možné mít souběžně příjem ze zaměstnání a rovněž výplaty důchodu. Děkuji za objasnění. Přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné mít souběžně příjem ze zaměstnání a rovněž výplaty důchodu?

Na OSSZ jste byl informován správně, ale stejně tak je i oprávněná obava vaší ženy. Starobní důchodci nemají výdělečnou činnost nijak omezenou. Důchod je možné doplatit pět let zpětně. Tzn. výdělečnou činnost nijak omezovat nemusíte a důchod vám může být zpětně přiznán i doplacen (nejvýše pět let).

Vaše manželka má ale také pravdu, protože pokud byste zemřel a žádost o důchod neuplatnil, nikdo jiný po vašem úmrtí to již udělat nemůže a jestliže není důchod přiznán, nemůže být ani nikomu vyplacen.