Dotaz zní, zda je pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ihned, nebo dál pracovat ještě do dosažení 65 let

Otázka:

Dobrý den,
v dubnu 2022 jsem dosáhl důchodového věku, je mi 64 let. Mám přiznaný invalidní důchod II. stupně (celkem 8 let, z toho 1 rok invalidní důchod III. stupně). Nyní stále pracuji již několik let v chráněné dílně na poloviční úvazek.
Dotaz zní, zda je pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ihned, nebo dál pracovat ještě do dosažení 65 let.
Druhý dotaz – pokud odejdu do starobního důchodu později, zda mi může být doplacen rozdíl oproti starobnímu důchodu, který bych mohl pobírat od dosažení důchodového věku.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dotaz zní, zda je pro mne výhodnější odejít do starobního důchodu ihned, nebo dál pracovat ještě do dosažení 65 let

„Co je výhodnější“, není možné dopředu říci, pokud nevíte, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Vždy jde o dobu návratnosti, jakou jste ochoten akceptovat, jak vysvětluji v tomto článku. Při pobírání nižšího stupně invalidity se doba návratnosti u práce nad nárok pohybuje okolo 5 až 7 let.

Rozhodující je datum přiznání starobního důchodu. Zda si o starobní důchod požádáte zpětně (doplatit důchod je možné až pět let zpětně), nebo už v době dosažení důchodového věku, je úplně jedno. Jeho výše bude stále stejná, pokud bude stejné i datum přiznání důchodu. O starobní důchod tedy zpětně požádat můžete a bude vám doplacen rozdíl mezi starobním a invalidním důchodem. Nezískáte ale nic navíc oproti situaci, kdybyste starobní důchod pobíral rovnou.