Proč mám dokládat potvrzení o náhradě za ztrátu na výdělku, když nemá vliv na výpočet starobního důchodu invalidního důchodce?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat proč vyžaduje ČSSZ dodat k žádosti o starobní důchod potvrzení o výši náhrady za ztrátu výdělku (rentu)? Když potom tyto částky (vyplacené renty) nemají na celkový výpočet starobního důchodu žádný vliv? Ptám se proto, že mi 10. 11. 2011 po pracovním úrazu (3. 12. 2010) byl přiznán ID 1.stupně (pobírám dosud). 28. 2. 2012 jsem dostala výpověď ze zaměstnání. Od 1. 3. 2012 jsem evidována na ÚP (stále trvá), od 6/2012 je mi vyplácena renta (vypláceno dosud). Letos mám nárok na starobní důchod (odpracováno přes 42 let). Ale při výpočtu výše starobního důchodu, výplaty rent vůbec neměly vliv na jeho celkovou částku a starobní důchod mi nijak navýšen nebyl. Nechala jsem si začátkem tohoto roku udělat předběžný výpočet, ale ten zůstal stále stejný i po doložení dokladů za ztrátu výdělků, které při předběžném výpočtu ještě nebyly k disposici. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč mám dokládat potvrzení o náhradě za ztrátu na výdělku, když nemá vliv na výpočet starobního důchodu invalidního důchodce?

Pokud je (nebo byl) vyplácen invalidní důchod, počítá ČSSZ starobní důchod dvěma způsoby. Klasickým výpočtem důchodu, kdy se vám hodnotily vyměřovací základy (vč. vyplacených náhrad za ztrátu na výdělku) od roku 1986 a tzv. STOP OVZ výpočtem, který máme vysvětlen zde, tj. z výdělků před přiznáním invalidního důchodu.

STOP OVZ výpočet vychází většinou vyšší než klasický výpočet důchod (což se zřejmě stalo u vás), ale dopředu to samozřejmě nemůže nikdo vědět a i klasický výpočet může být vyšší. Proto je k výpočtu důchodu třeba předložit o potvrzení o vyplacených náhradách.