Výpočet starobního důchodu při pobírání renty a invalidního důchodu III. stupně

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz kooperativa mi doplácí rentu po úrazu zaviněném cizí osobou bude se mi renta připočítávat ke starobnímu důchodu nyní mám ID 3stupně. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet starobního důchodu při pobírání renty a invalidního důchodu III. stupně

Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Náhrada za ztrátu na výdělku vyplacená za dobu po skončení pracovní neschopnosti se přičte k vyměřovacímu základu (výdělku) ze zaměstnání. Nevím ale, zda “rentou” myslíte náhradu za ztrátu na výdělku přiznanou za pracovní úraz?

Ve většině případů, ale vychází lepší STOP OVZ výpočet (vysvětleno v článku výše), tj. výpočet z průměrného měsíčního výdělku (OVZ) spočítaného k invalidnímu důchodu, takže vyplacená náhrada za ztrátu na výdělku výpočet starobního důchodu stejně neovlivní.

Otázka doplněna:

Dobrý den, upřesnuji mám ID renta se mi doplácí do víše platu ze zam. před autonehodou, Beru invalidku a rentu od pojištovny , ptám se jestli při nástupu do starobního důchodu se mi tato renta bude přičítat k penzi a jak postupovat aby mi případně navýšila starobní důchd . Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Musí jít o náhradu za ztrátu na výdělku vyplácenou po skončení dočasné pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, což zřejmě není váš případ. Tato “renta” žádný vliv na výpočet důchodu mít nebude.