Nárok na obnovu výplaty vdovského důchodu při úmrtí po 31. 12. 2011

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na obnovu vdovského důchodu i po uplynutí 1 roku. Manžel mi zemřel 4. 3. 2013, pobíral invalidní důchod, já jsem se narodila 23. 6. 1964. Naše manželství bylo bezdětné, já ještě nadále pracuji. Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Nárok na obnovu výplaty vdovského důchodu při úmrtí po 31. 12. 2011

Nárok na obnovu výplaty vdovského důchodu byste měla, pokud do dvou let od zastavení výplaty začnete:
– pečovat o nezaopatřené dítě,
– pečovat o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
– pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
– stanete se invalidní ve třetím stupni, nebo
– dosáhnete alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Poslední podmínku, podle které se nejčastěji obnovuje vdovský důchod nesplňujete. Jestli žádnou z dalších výše uvedených podmínek pro opětovné přiznání vdovského důchodu nesplníte do dvou let, nárok na vdovský důchod vám již nikdy nevznikne.

Podrobný článek k tématu naleznete zde.