Změna studia na vysoké škole a nárok na sirotčí a vdovecký důchod

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se takto předčasně zeptat. Jsem studentkou Vysoké školy, ale nejspíše jsem si nevybrala vhodný obor. Chci si dodělat tento semestr, abych se dostala do letního semestru a byla stále studentem. Bohužel si nejsem jistá zda zvládnu zkoušky v letním semestru tak, abych měla dostatek kreditů na pokračování do dalšího ročníku. Proto bych se chtěla zeptat, zda budu přes prázdniny pobírat sirotčí důchod a můj otec bude mít nárok na vdovecký důchod, pokud v září nastoupím na jinou Vysokou školu. Případně pokud ne, zda se mi sirotčí důchod a mému otci vdovecký důchod obnoví s mým nástupem na novou vysokou školu? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Změna studia na vysoké škole a nárok na sirotčí a vdovecký důchod

Ano, v tomto případě budete mít nárok na sirotčí důchod a vás otec na vdovecký důchod i přes prázdniny. Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě. Tím jste pokud se ve věku do 26 let soustavně připravujete na budoucí povolání studium. Za dobu studia je pak považována doba od skončení studia vysoké školy do zahájení nového studia, nejdéle však doba tří měsíců – § 23 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb.

ČSSZ vám může sirotčí důchod (a otci vdovecký důchod) na prázdniny odejmout, ale po doložení nového potvrzení o studiu by měla důchod uvolnit od zastavení jeho výplaty.