Jsem studentem už ode dne zápisu na vysoké škole?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz k výplatě sirotčího důchodu. Ptal jsem se už přímo na sociálce, ale jejich výklad jsem nepochopil. Jde o to, že jsem momentálně na prezenčním studiu na VOŠ, dokončil jsem první ročník, takže tam stále studuji, ale zároveň jsem se dostal na VŠ do Prahy, kde mi dali potvrzení o studiu už při zápisu, tzn. že jsem studentem VŠ už od 29.6. 2021. To jsem ovšem nečekal, myslel jsem si, že studentem té dané VŠ budu až při začátku semestru, tj. v říjnu. Na sociálce jsem tedy dnes již doložil potvrzení o studiu k tomu 29.6. 2021 na VŠ, a právě nevím, zda můžu už teď ukončit studium na VOŠ, kde jsem dokončil první ročník (ale vysvědčení jsem nedostal, na studijním mi řekli, že vysvědčení na VOŠ se dostává zásadně až na konci třetího ročníku, takže nemám žádný doklad, že jsem skutečně na té VOŠ ten rok studoval, snad to nevadí, doložil jsem na sociálce potvrzení o studiu někdy v říjnu 2020, tak snad to stačí takto a žádný doklad již potřeba není). Můžu tedy již teď hned ukončit studium na VOŠ, aniž bych přes prázdniny přišel o sirotčí důchod? Přijde mi totiž divné, že jsem student VŠ už teď, protože semestr začíná až v říjnu. Ale možná to tak opravdu je, to právě nevím. Nebo je opravdu potřeba zůstat na VOŠ až do toho října, dokud nezačne semestr na VŠ, abych měl nárok na sirotčí důchod přes prázdniny? Děkuji moc za případnou odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem studentem už ode dne zápisu na vysoké škole?

Studentem vysoké školy se skutečně stáváte dnem, kdy jste byl ke studiu zapsán. Pokud jste měl zápis již 29. 6. 2021, jste od tohoto dne studentem a tato doba se vám hodnotí jako „soustavná příprava na budoucí povolání“ a z tohoto titulu máte nárok na sirotčí důchod.

Vysvědčení na VOŠ se skutečně nedává, ale po ukončení studia vám jistě mohou vystavit potvrzení o trvání studia, kde bude doba studia uvedena. Toto potvrzení bych ještě zaslal ČSSZ, protože se někdo může zajímat o to, že dokládáte studium na jiné škole a ČSSZ neví, kdy bylo ukončeno studium na VOŠ (ČSSZ pak nemá informaci, zda jste studium VOŠ neukončil např. před půl rokem).