Náleží sirotčí důchod dokud mě nevyloučí ze školy?

Otázka:

Dobrý den, studuji prvnim rokem na vysoke skole, teď jsem ve druhém semestru. Nedavno jsem zaslala prihlasky na jiny obor, teď už se mi zdá zbytečné dochodit druhý semestr. Můj dotaz zní: budu pobirat sirotci duchod az do doby, kdy prijde domů dopis o vyloučení ze školy nebo je možné, že o sirotci důchod přijdu uz driv? Nebudu pak muset neco vracet? Student jsem, jen bych se tech par měsíců chtela věnovat učení se na přijímacky, ne studiem, ktere dostudovat nechci. Dekuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Náleží sirotčí důchod dokud mě nevyloučí ze školy?

ČSSZ při hodnocení nezaopatřenosti dítěte, která je nutná k výplatě sirotčího důchodu, nezjišťuje faktickou “docházku” do školy. Pro ČSSZ je rozhodující potvrzení o studiu vydané příslušnou školou. Dokud tedy nebudete ze studia vyloučena, budete pro ČSSZ stále studentem a budete mít stále nárok na sirotčí důchod.

O ukončení studia (vyloučení) jste pak do osmi dnů povinna ČSSZ informovat. Následně vyplacené důchody vám již nebudou náležet a bude je povinna ČSSZ vrátit (ČSSZ nezastaví výplatu důchodu hned od následující splátky).

Otázka doplněna:

Dobry den, děkuji za rychlou odpověď. Měla bych ještě jeden dotaz, pokud budu studentem, dokud mi neprijde dopis o vyloučení, jaky mesic tyto dopisy chodi? Jde o to, zda budu bez těchto penez např. uz od července? A pokud se stanu v září znovu studentem, vrati se mi sirotci duchod za letni prazdniny?

Odpověď doplněna:

To, kdy budete ze studia vyloučena já jako důchodář nevím – podmínky pravděpodobně vychází ze studijního řádu vaší školy.

Abyste měla nárok na sirotčí důchod i za období mezi studii, musí studium na nové škole začít do tří měsíců od skončení studia na staré škole (počítáno od prvního dne následujícího měsíce po skončení studia) – § 23 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb.