Započítává se náhrada za ztrátu na výdělku do doby pojištění?

Otázka:

Dobrý den chci se zeptat co vše se zapopočítava j do starobníhoi duchodu Mě jsem prac uraz pracovní poměr trval od 12.9.2000 do 31.1.2007 měl sem invaliditu 3 st od roku 2011 byl duchod snižen pouze inv 1 st od té doby jsem v evidenci na uřadu práce dosud.nedávno jsem si vyžadal od ČSSZ ev list duch pojištění.Není me z toho výpisu jasné zda se tam počítaji i toky co nepracuji Chci aůe upozornit že od doby ukončení prac poměru mě pojištovna zamšstnavatele vyplácí měsičně od roku 2006 tzv náhradu za ztrátu na výdělku za prac uraz pobíram to až dosud má to vliv na výši dichodu?? započítava se táto doba do duchodu?? ted mam inv 1 stupně díky za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Započítává se náhrada za ztrátu na výdělku do doby pojištění?

Jaké doby a v jakém rozsahu se hodnotí při výpočtu důchodu, vysvětluji v tomto článku. Úřad práce se hodnotí pouze v tomto rozsahu. Samotné pobírání náhrady za ztrátu na výdělku se do doby pojištění nezapočítává, tj. nejde o dobu pojištění ani náhradní dobu pojištění. To, že pobíráte náhradu za ztrátu na výdělku tedy není pro výpočet doby pojištění podstatné. Vyplacené náhrady se vám budou hodnotit jako “výdělek” (přesněji vyměřovací základ).

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu popisuji zde. Z něj vyplývá, že pro výši starobního důchodu je důležité být po co nejdelší dobu pojištěný, což se u vás neděje.

Otázka doplněna:

Dobrř den obdržel sem odpověd na muj dotaz .nENÍ MĚ ALE JASNÝ ZDA MÁM NĚKAM HLASIT ŽE POBÍRÁM TU NÁHRADU ZTRÁTY NA VÝDĚLKU PŘI ŽÁDOSTI O INV DUCHOD SEM NIC TAKOVÉHO NEDOKLÁDAL A NA STRÁNKACh ČSSZ JSEM NAŠL  TISKOPIS Potvrzení o vyplacených náhradách za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (dle § 37 odst. 2 písm. a zákona č. 582/1991 Sb.) NETÝKA SE TO MÉHO PŘÍPADU? nAVÍC V ROZHODNUTÍ O PŘIZNANÍ DUCHODU ANI V POSUDKU O IBVALITITĚ SE NIKDE NEUVÁDÍ ŽE JDE O PRAC URAZ  NEMÁ TO ŽADNOU SOUVISLOST?  NA STRANKACH ŠSSZ JSEM TAKY NAŠEL ŽE PŘI ŽADOSTI O INVALID DUCHOD SE PODAVÁ KROMĚ ZAKLADNÍCH DOKUMENTU JAKO JE OBČANSKY PR IKAZ A DOKLADY O VZDĚLAÁNÍ A ELDP TAKY Potvrzení zaměstnavatele o vyplácených náhradách za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání), přichází-li v uvahu

Dky za odepsání

Odpověď doplněna:

Výpočet důchodu ovlivňují vyměřovací základy (vč. např. náhrad za ztrátu na výdělku) získané před přiznáním důchodu – přesně do konce předcházejícího roku. Aby vám náhrada za ztrátu na výdělku ovlivnila ovlivnila výpočet invalidního důchodu, musela by vám být vyplácena před přiznáním plného invalidního důchodu (zda tomu tak bylo, nejsem schopen rozklíčovat). Vyplacená náhrada může následně ovlivnit výpočet starobního důchodu. Je třeba ji tedy doložit při sepisování žádosti o starobní důchod.