Pobíral jsem rentu za pracovní úraz, kterou mi však pojišťovna zastavila k datu přiznání předčasného důchodu bez výplaty

Otázka:

Dobrý den
Prosím o radu.
Z důvodu výhodnějšího výpočtu jsem si nechal spočítat předčasný důchod bez výplaty s přiznáním k 31.12.2022. Nárok na starobní důchod mám od 15.12.2023.
Pobíral jsem rentu za pracovní úraz, kterou mi však pojišťovna zastavila k datu přiznání předčasného důchodu bez výplaty, tedy k 31.12.2022. Do důchodu však chci odejít až toho 15.12.2023. Takže nyní pobírám jen snížený plat (vypočtený po pracovním úrazu) bez renty i bez důchodu.
Je správně, že mi pojišťovna kvůli výpočtu předčasného důchodu takhle zastavit rentu? Pojišťovna mi napsala, že mi zaniká nárok na rentu od data přiznání starobního důchodu. Je rozdíl mezi přiznáním předčasného důchodu bez výplaty a přiznáním starobního důchodu?
Má to jiné řešení než ihned odchod do předčasného důchodu?
Předem děkuji za odpověď.
S přáním pěkného

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobíral jsem rentu za pracovní úraz, kterou mi však pojišťovna zastavila k datu přiznání předčasného důchodu bez výplaty

Náhrada za ztrátu na výdělku náleží do dne přiznání starobního důchodu – § 271b odst. 6 zákona č. 262/2006 Sb. Tuto ustanovení nerozlišuje, zda je důchod vyplácen nebo ne (tj. zda jste poživatelem důchodu), ale stačí samotné přiznání důchodu. S tím nic neuděláte.

Nemusíte si ihned nechat přiznat výplatu předčasného důchodu. Je to něco za něco – za vzdání se náhrady za jeden rok, budete mít starobní důchod díky odložené výplatě výrazně vyšší, než kdybyste měl důchod k důchodovému věku přiznán klasicky.