Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a invalidita následkem pracovního úrazu

Otázka:

Dobrý den chci se zeptat v roce 2005 jsem utrpěl prac uraz což bylo zaškrtnuto i na neschopence po roce prac neschopnosti jsem skončil v plném invalidním duchodu dle rozhodnutí ČSSZ prac uraz byl řádně oděkodněn zaměstnavatelem pri kontrolích prohlídkách i mám uvedeno v papírech tedy posudku a záznamu z jednání take i v rozhodnutí ČSSZ že jsem invalidní na základe dlouhodnobě nepřízni zdravotním stavem nerozumím v zákonu že je tam možnost že pojištenec je invalidním dle dlouhodobe nepř zdravotním stavu nebo následkem prac urazu kdy jde o nálsedek prac urazu neměl bych tedy bejt invalidní následkem prac urazu a ne dle dlougodobe nepřiznívému zdravotnímu stavu není toto chyba v rozhodnutí???kam se mám případně obrátit

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a invalidita následkem pracovního úrazu

Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je jednou z podmínek pro uznání invalidity – každý, kdo je uznán invalidním, je uznán invalidním, protože se jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Bez dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není možné uznat invaliditu a následně ani invalidní důchod. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav tedy nijak nesouvisí s tím, zda invalidita vznikla následkem pracovního úrazu či nikoliv.

V důchodovém řízení je pracovní úraz dobrý akorát k tomu, že v případě, že invalidita vznikla následkem pracovního úrazu, nesleduje se podmínka potřebné doby pojištění. Pokud máte důchod přiznán a vyplácen, nemá pracovní úraz na důchod žádný vliv.