Musím po přiznání invalidního důchodu docházet do práce?

Otázka:

Dobrý den,došel mi posudek o invaliditě-byl mě uznán 3.stupenˇ-snížena prac.schopnost 70%,s prodlouženou platností na 5 let-chci se zeptat,musím ukončit prac.poměr?v případě že ne,musím docházet do práce nebo jak to je?čeká mě operace,pak budu chodit každý den na ozařování a mám vybraný 1 rok prac.neschopnosti.Aještě se chci zeptat,od koho se dozvím výši invalidního duchodu-nechala jsem si udělat výpis ioldp-celkový počet evidovaných dob je 27 roku 186 dnu a náhradní doba pojištění 4roky a 323 dnu-ktomu 1 rok prac neschopnosti.děkuji moc za odpovědˇ

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím po přiznání invalidního důchodu docházet do práce?

Informace o skončení pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu naleznete v tomto článku. Přiznání invalidního důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru. Samozřejmě pokud pracovní poměr neukončíte, bude zaměstnavatel oprávněně očekávat, že budete do zaměstnání docházet a v pracovní smlouvě sjednanou činnost vykonávat.

O výši invalidního důchodu rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení, která vás bude o přiznání důchodu (a jeho výši) informovat rozhodnutím, které vám do cca dvou měsíců zašle.