Z důvodu neuznání studia v zahraničí mám velmi nízký důchod. Je nějaká šance na zvýšení důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu ohledně nízkého ID. Od roku 2008, kdy mi bylo 20 let, pobírám inv. důchod 3. stupně, ale vzhledem k tomu, že jsem před tím studovala rok v zahraničí a nebyla mi tam uznána doba studia (tudíž jsem v té době nebyla pojištěna na území ČR), byl mi přiznán důchod ve výši 2800 Kč. Do 26 let jsem k tomu pobírala sirotčí důchod, takže celková částka činila okolo 6000. Nyní pobírám 3300 Kč a z toho se skutečně žít nedá. Pracuji, ale je to velmi náročné a vzhledem k tomu, že jsem sama bez rodiny, zvládám to velmi těžko. Nemohu si dovolit ani onemocnět, jinak nebudu mít na živobytí. Na ČSSZ mi nebylo sděleno, že kdybych si před vypočtením důchodu doplatila pojištění, mohla bych mít 9000. Že jsem si to měla zjistit sama. Ovšem člověk, který je téměř imobilní a na lécích si těžko něco zjistí sám, natož když to bylo prvotní setkání se sférou sociálních dávek. Ptám se tedy, je možno provést po letech přepočet důchodu, kde by se zohlednily mé příjmy za poslední tři roky nebo i brigády z dob před dovršením 26-ti let a byla by nějaká šance na zvýšení důchodu? Případně, co pro to mohu udělat?

Předem Vám srdečně děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:

Z důvodu neuznání studia v zahraničí mám velmi nízký důchod. Je nějaká šance na zvýšení důchodu?

Výdělečnou činností vykonávanou po přiznání invalidního důchodu, již jeho výši ovlivnit nemůžete.

Je pravda, že pokud byste splnila podmínky popsané v článku o ochranném výpočtu invalidního důchodu, což šlo zajistit pomocí dobrovolného důchodového pojištění, mohla jste dnes pobírat invalidní důchod podstatně vyšší. Doplatit dnes tuto dobu již není možné.

Jedinou možností, která mě napadá, je požádat ministryni práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona. V žádosti o odstranění tvrdosti zákona je třeba detailně popsat vaši situaci – především důvod nízkého důchodu (neuznané studium v zahraničí a tím nesplnění podmínky popsané v § 42 zákona o důchodovém pojištění, která by vám zajistila vyšší důchod). Jedná se o mimořádný prostředek, který není vymahatelný a je pouze na uvážení paní ministryně, zda tvrdost zákona odstraní.