Lze prací zvýšit invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
20 let pobírám invalidní důchod. Od 16 let to byl plný ID, teď to je inv. důchod III. stupně. Chtěla bych se zeptat, jestli lze přepočítávat inv. důchod nebo má člověk smůlu, i když po škole už mám odpracovaných několik let. Jde mi o to, že tím, že jsem si vyřídila důchod od 16 let, jsem bita na částce. Všichni mí vrstevníci pobírají větší částku cca o 1500 Kč a zažádali až k 18. roku věku. Nerozumím výpočtu důchodů. Jakým způsobem to funguje, když já se III. stupněm pobírám 7600, můj manžel s I. stupněm 6 300 a má kamarádka se II. stupněm 7200. A dnešní noví invalidní důchodci mají 9000. Chápu že je valorizace a samozřejmě, kdo je pobiratelem starším ten má méně. Není v plánu toto nějak ošetřit a srovnat?
Děkuji

Odpověď:

Lze prací zvýšit invalidní důchod?

Za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na invalidní důchod není možné žádat o zvýšení invalidního důchodu. Tato doba a vyměřovací základy (výdělky) se vám budou hodnotit při výpočtu starobního důchodu. Invalidní důchod se zvyšuje v rámci valorizací.

Ve vašem případě není problém to, zda byl důchod přiznán v 16 nebo 18 letech, ale v jaké době byl přiznáván. Výpočet důchodu se každý rok mění – mění se redukční hranice, koeficienty a není tak možné srovnávat výše důchodů, které byly přiznány v různých letech ani výši důchodu přiznaného mladnému invalidovi a člověku, který již delší dobu pracoval. Obecně platí, že dříve přiznané důchody jsou za stejných podmínek nižší, protože většinou valorice nevynahradí lepší výpočet dalšího roku.

Pokud jsem informován, žádná změna zákona se v tomto směru nepřipravuje.