Pobírám invalidní důchod III. stupně 3.400 Kč. Kolik budu pobírat I. nebo II. stupeň?

Otázka:

Dobrý den, v roce 2008 mi byl přiznán plný ID. Jeho výše je však velmi nízká, neboť jsem měla v ČR rok ohlášené pojištění a studovala jsem v zahraničí. Nikdo mě neinformoval, že si ten rok mohu doplatit a důchod mít v normální výši. V brzké době mám jít na přezkoumání a chci se zeptat, pokud mi důchod sníží, opravdu se nebude přihlížet k vydelkum za poslední roky? V době přiznání důchodu jsem stále studovala. A pokud ne, jaká by byla výše důchodu 1. nebo 2. stupně, když teď mám 3400 Kč? Předem děkuji za Vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod III. stupně 3.400 Kč. Kolik budu pobírat I. nebo II. stupeň?

Jak už jsem vám psal, při změně stupně invalidity nehrají vyměřovací základy (výdělky) získané po přiznání invalidního důchodu roli. K výpočtu nové výše se používají koeficienty – výpočet je vysvětlen zde.

Důchody se skládají ze základní výměry, která je pro všechny stejná a v letošním roce činí 2.550 Kč a procentní výměry, která se počítá ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základů a její nejnižší výše stanovená zákonem činí 770 Kč. Po použití koeficientu byste se při snížení stupně invalidity dostala pod tuto hranici, což není možné. Procentní výměra by tedy činila 770 Kč. Celkem tedy 2550 + 770 = 3.320 Kč, ať by šlo o I. nebo i II. stupeň invalidního důchodu.