Starobní důchody – kalkulačka

Otázka:

Dobrý den,
ke konci letošního roku bych měl mít nárok na svůj starobní důchod. Chci si ho dopředu spočítat, ale nevím, kde je nějaká kalkulačka a jak dál postupovat. Taky bych chtěl vědět, co všechno budu k výpočtu důchodu na té kalkulačce potřebovat. Mám schované výplatní pásky za posledních asi 6 let, ale nevím, jestli mi budou stačit? Prosím poraďte. Díky za pomoc.

Odpověď:

Starobní důchody – kalkulačka

Starobní důchody – kalkulačka výpočtu starobního důchodu je pro naše čtenáře k dispozici  na stránce o výpočtu starobního důchodu. Do kalkulačky starobního důchodu musíte vložit potřebné údaje, kterými jsou především:

  • celková doba a pojištění – velmi zjednodušeně jde o počet odpracovaných let, do kterých se však počítá i studium nebo omezeně úřad práce,
  • vyměřovací základy – všechny výdělky od roku 1986,
  • vyloučené doby – nejčastěji jde o doby dočasných pracovních neschopností nebo dobu evidence na úřadu práce.

Jestliže tyto informace nemáte k dispozici, doporučuji vám požádat Českou správu sociálního zabezpečení Praha o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Z tohoto “výpisu dob pojištění” nejen, že zjistíte informace, které přepíšete do kalkulačky starobního důchodu, ale také si ověříte, že Česká správa sociálního zabezpečení má v evidenci všechny podklady od vašich zaměstnavatelů. Na vyhotovení IOLDP má ČSSZ 90 dní.

Kalkulačka starobního důchodu, na níž odkazuji výše je doplněna podrobným popisem výpočtu starobního důchodu. Na stránce s kalkulačkou starobního důchodu naleznete také kalkulačku výpočtu důchodového věku.