Důchodová kalkulačka – předčasný důchod

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych si spočítat předčasný důchodu, ale nemůžu nikde najít důchodovou kalkulačku na předčasný důchod. Můžete mi prosím poradit? Je někde důchodová kalkulačka? Předčasný důchod bych snad zvládl spočítat. Děkuji velice za odpověď.

Odpověď:

Důchodová kalkulačka – předčasný důchod

K výpočtu předčasného důchodu můžete použít klasickou důchodovou kalkulačku, která je přizpůsobena i k výpočtu předčasného starobního důchodu. Jediným rozdílem je, že do kalkulačky musíte zadat počet devadesátidenních období, o která chcete do předčasného důchodu odejít.

Za každé i započaté devadesátidenní období v době od 1. do 360. dne před dosažením důchodového věku se důchod snižuje o 0,9 % výpočtového základu, v období 361. až 720. dne se důchod krátí o 1,2 % výpočtového základu za každých 90 dní a od 721. dne se důchod krátí o 1,5 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dní. Z výše uvedeného vyplývá, že krácení předčasného důchodu je nejvyšší ve třetím roce před dosažením důchodového věku a je velmi žádoucí se tomuto období vyhnout pozdějším odchodem do předčasného důchodu. Toto si můžete zkontrolovat i na svém případu za využití důchodové kalkulačky pro předčasný důchod.

Krácení předčasného důchodu poté kumulované vypadá následovně:

1. 0,9%
2. 1,8%
3. 2,7%
4. 3,6%
5. 4,8%
6. 6,0%
7. 7,2%
8. 8,4%
9. 9,9%
10. 11,4%
11. 12,9%
12. 13,2%
13. 14,7%

Data vhodná k odchodu do předčasného starobního důchodu vám spočítá naše kalkulačka důchodového věku, kterou naleznete na stejné (výše odkazované) stránce.

Dále vám doporučuji přečíst si článek o předčasném důchodu, ve kterém naleznete všechny potřebné informace k žádosti o tento důchod, včetně orientačního výpočtu krácení – do kalkulačky zveřejněné na této stránce poté stačí uvést pouze průměrnou hrubou měsíční mzdu a kalkulačka vám ihned spočítá výši jednotlivých krácení.