Potvrzení o nezpůsobilosti soustavně se připravovat na budoucí povolání

Otázka:

Dobrý den,
jsem narozen 1990 po ukončení studia rok 2009 mě bylo vystaveno potvrzení. O nezpůsobilosti soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo uráz. Trvalo to od září 2009 do listopadu 2010 tím pádem nevím jestli stačí toto potvrzení.Jestli sem byl ten rok pojišteň když sem měl pouze vystaveno, toto potvrzení a nebyl sem veden na úřadě práce, ani ve škole, a ani zaměstnán? A pak sem rok byl veden na úřadu práce od listopadu 2010 do června 2011. Pak sem nastoupil do zaměstnání červen 2011 kde sem vydržel necelý rok a ke dni 25.9.2012 mě byl uznán důchod 2stupeň. A v roce 2013 mě byl uznán 3stupěň trvá do teď. a důchod mám 4739kč. Mám nějakou šanci na zvednutí invaldního důchodu.děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Potvrzení o nezpůsobilosti soustavně se připravovat na budoucí povolání

Ne, vámi uváděná doba se nehodnotí jako náhradní doba pojištění, tj. v dané době jste nebyl “sociálně pojištěn”. Musel byste se soustavně připravovat na budoucí povolání studiem.

Existuje “ochranný výpočet” mladých invalidních důchodců (do 28 let), který by vám zajistil vyšší důchod. Musel byste však splňovat podmínky popsané v tomto článku. Tyto podmínky jste podle všeho nesplnil a invalidní důchod vám byl spočítán z vámi získaných dob a vyměřovacích základů.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
chci se ještě zeptat, jestli se nedá zbývající rok pojištění doplatit a kolik by to tak bylo Kč? Nebyl sem v tomto případě pojištěn od 1.9.2009 do 2.11.2010. Měl bych pak šanci na zvednutí důchodu. A kolik by to v tomto případě dělalo invalidní důchod měsíčně. děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Možnosti doplacení se věnuji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Vámi uváděnou dobu není již možné v dnešní době doplatit.

V článku, na který odkazuji výše, jsou i uvedeny částky, v jakých se důchod za daných podmínek přiznává a přiznával. V roce 2012 by vám byl invalidní důchod II. stupně přiznán v částce 5 646 Kč, po zvýšení na III. stupeň a dalších valorizacích byste nyní pobíral 9.465 Kč.