Mám nárok na dorovnání podle dnešního koeficientu?

Otázka:

Dobrý den,v roce2004 jsem dostal čás.inv.d.v r.2009inval.d.2st,ale peníze mám stejné.Otázka zní.Mám nárok na dorovnání podle dnešního koeficitu? Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám nárok na dorovnání podle dnešního koeficientu?

Ne, nemáte. Invalidní důchod se podle “dnešního koeficientu” nepřepočítávají. Invalidní důchody se zvyšují v rámci valorizací.

Otázka doplněna:

Dobrý den, položil jsem špatnou otázku.Ptám se prosí m ještě jednou. V ROCE 2004 jsem dostal část.in.d. v roce 2009 invalid.2st.Otázka zní. Měl jsem již v roce 2009 nárok na přidání.To mi přijde nelogické,změnit invaliditu bez finančního efektu. Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V roce 2009 nemohlo jít o invalidní důchod pro invaliditu II. stupně, neboť dělení invalidního důchodu na I., II., a III. stupeň začalo až v roce 2010. Pokud myslíte tuto situaci, tak k žádné změně invalidity v tomto termínu nedošlo. Šlo pouze o přejmenování, kdy se částečný invalidní důchod od 1. 1. 2010 nazývá invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně a plný invalidní důchod se nazývá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně. Jde jen o změnu terminologie.