Invalidní důchod – musím být v pracovní neschopnosti?

Otázka:

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 21. 11. 2012. Byla jsem na operaci ramene – zpřetrhané vazy. Od dubna bych chtěla nastoupit do práce po tříměsíční rehabilitaci, ale ruku zvednu jen asi do 90st. Můžou mě v práci třeba propustit z důvodů, že potřebnou práci nezvládnu? Pracuji jako dělnice ve fabrice a mohla bych si v tomto případě požádat o částečný důchod i když nastoupím do práce? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchod – musím být v pracovní neschopnosti?

Zaměstnavatel vám může dát výpověď, nesmíte-li podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí (§ 52 zákoníku práce). Pokud vás tedy zaměstnavatel pošle na lékařskou prohlídku, kterou “neprojdete”, může vás propustit.

Abyste si mohla žádat o invalidní důchod, nemusíte být v dočasné pracovní neschopnosti.