Důchod pro Ukrajince s trvalým pobytem v ČR od r. 2006

Otázka:

Dobrý den.Jsem z Ukrajiny a v ČR pracoval od roku 1999 do roku 2012 jako OSVČ.Samozřejmě celu dobu platil pojštěni na duchod.Trvalý pobyt jsem ziskal v roce 2006,a tak byl od roku2012 zaměstnan jako strojvědouci na draze.Prosim,napište bude mně započitana dobá pojštěni od roku 1999 do roku 2003 ? Věd´jsem vše pravidelně platil jako živnostnik,a mam k tomu doklady.Na Ukrajině starobni dúchod nepobiram,ale brzy mně bude 60 let tak se váham a névim mam zařadat starobni důchod na Ukrajině nebo počkat až dosahnu důchodověho věku 63r 8měs.(jsem ročnik 1957) a tak zařadat v ČR ? Možno bych mohl dostat jaku vyšši častku?Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Důchod pro Ukrajince s trvalým pobytem v ČR od r. 2006

Na úvod je třeba říci, že to, kdy si požádáte o důchod z Ukrajiny, nijak neovlivní výpočet českého důchodu. Výši českého důchodu tedy nemůžete ovlivnit tím, že si o ukrajinský starobní důchod nepožádáte.

Důchodům pro Ukrajince se věnujeme v samostatném článku. Pokud jste měl k 1. 4. 2003 trvalý pobyt na území Ukrajiny, bude všechnu dobu pojištění získanou do tohoto data hodnotit Ukrajina, tj. Ukrajina vám bude vyplácet důchod i za doby české samostatné výdělečné činnosti získané před tímto datem. Český důchod vám bude přiznán za české doby pojištění získané od 1. 4. 2003.