Byla jsem uznána invalidní. Co mám nyní podniknout ohledně zaměstnavatele?

Otázka:

Dobrý den, od 04.09.2013 do 13.8.2015 mi byla vyplácena nemocenská. Poté jsem zažádala o invalidní důchod – 19.8.15. Zašátkem října 2015 mi přišel „Posudek o invaliditě“ ze dne 23.09.2015, s výsledkem:…“ invalidita 3. stupně dle § 39 odst. 2 písm.c) a není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Prac.schopnost klesla o 70 % a nesplňuje podm. ust. § 6 vyhl. č. 359/2009. Den vzniku invalidity 08.04.2015″ (!). Poté jsem se na PSSZ informovala, co mám dále podniknout. Bylo mi řečeno, že je třeba doložit ještě doklad z banky a PSSZ zasílá dotaz na zaměstnavatele ohledně výdělku a teprve potom bude vydáno rozhodnutí o invaliditě. Doklady jsem všechny dodala. Můj dotaz je, co mám nyní podniknout ohledně zaměstnavatele a jak je to s ukončením neschopenky. Do zaměstnání se vrátit nechci. Neschopenka může být ukončena až po vydání rozhodnutí o invaliditě? S ukončením neschopenky mám podat výpověď v zaměstnání? Jaké jsou termíny ze zákona? Pokoušela jsem se poradit na PSSZ, ČSSZ, Úřadu práce i zdravotní pojištovně, ale přesný postup mi nikdo nebyl schopen říci. Děkuji!

Odpověď:

Byla jsem uznána invalidní. Co mám nyní podniknout ohledně zaměstnavatele?

Na úřadech, které jste uvedla vám ani žádný přesný postup dát nemohli, neboť žádný takový dán není. Uznání invalidity ani přiznání invalidního důchodu totiž není důvodem k ukončení pracovního poměru. Pokud chcete (musíte) v zaměstnání skončit, musíte buď dát výpověď a počítat s výpověďní lhůtou nebo se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr dohodou (to je nejčastější postup). Je to stejné jako u každého jiného zaměstnance (bez důchodu).

Z vašeho dotazu jsem vyrozuměl, že vám podpůrčí doba nemocenské skončila 13. 8. 2015. Vzhledem k datu vzniku invalidity vám nyní ČSSZ přizná invalidní důchod od následujícího dne, tj. 14. 8. 2015. Protože už nepobíráte nemocenskou, slouží vám pouze jako „omluvenka“ do práce. Pokud se zaměstnavatelem domluvíte na ukončení pracovního poměru, volil bych její ukončení společně se skončením zaměstnání.

Mohl by vás zajímat článek Od kdy bude přiznán invalidní důchod?