Skončila mi podpůrčí doba nemocenské a přiznají mi důchod. Mohu dál pobírat nemocenskou?

Otázka:

Dobrý den, jsem po několika úrazech a operacích. Vyčerpala jsem podpůrčí dobu. Včerejším dnem mi skončila neschopenka, zkusila jsem to do práce, ale nedala jsem to. Na posudkové mi asi dají 1. stupeň důchodu. Nevím, co teď mám dělat? Mám nárok na další placenou neschopenku, kterou by mi lékař vystavil? Nebo mi zbývá jít na úřad práce a ukončit pracovní poměr.

Odpověď:

Skončila mi podpůrčí doba nemocenské a přiznají mi důchod. Mohu dál pobírat nemocenskou?

Jestliže vám už skončila podpůrčí doba nemocenské, další vystavená neschopenka vám neumožní dále pobírat nemocenské dávky. Pokud vám váš zdravotní stav neumožňuje dále vykonávat vaše zaměstnání a zaměstnavatel vám není schopen nabídnout jinou pozici, je skutečně jediným řešením ukončení pracovního poměru u současného zaměstnavatele. Po ukončení pracovního poměru je vhodné se přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce.

Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně nebrání evidenci na úřadu práce a pobírání podpory.

Otázka doplněna:

Jak dlouho můžu nejdéle být na nemocenské i s podpůrčí dobou, když jsem nastoupila na nemocenskou 1.11.2014 a včera mi ji ukončili. Mám ji už vyčerpanou?

Odpověď doplněna:

Podpůrčí doba nemocenské je 380 dní. Pokud jste marodila již od listopadu 2014, musela vám dokonce být už jednou prodlužována. Nyní již tedy máte podpůrčí dobu jistě vyčerpanou. Přesné informace vám poskytnou na nemocenském oddělení OSSZ, která vám nemocenskou vyplácela.