Když budu mít v posudku ohledně invalidity určen stupeň invalidity, tak takový důchod dostanu nebo se to může ještě změnit?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně invalidního důchodu. Jsem mlada, onkologická pacientka, 02.01.2018 mi skončila podpůrčí doba. Měsíc před ukončením jsem podala žádost o prodloužení podpůrčí doby ( 04.12.2017) teprve 19.01.2018 mi přišlo rozhodnutí, že mi podpůrčí dobu neprodlouží, protože nebudu v brzké době schopna výdělečné činnosti, a že si mám podat žádost o invalidní důchod. Podala jsem si žádost o invalidní důchod. Bylo mi řečeno, že nějaký důchod dostanu, když mi neprodloužili podpůrčí dobu. Jsem stále v pracovní neschopnosti, protože mi zdravotní stav nedovoluje nastoupit do práce. Dotaz. Nárok na nemocenskou mám ještě 2 dny v lednu, ale nevím, zda lístek na peníze si mám nechat napsat na celý měsíc? Jak se zachová sociálka, zaplatí mi jen ty dva dny nebo celý měsíc a jak mi přiznají důchod, tak budu muset ty peníze vracet: 2) Když budu mít v posudku ohledně invalidity určen stupeň invalidity, tak takový důchod dostanu nebo se to může ještě změnit? Děkuji moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když budu mít v posudku ohledně invalidity určen stupeň invalidity, tak takový důchod dostanu nebo se to může ještě změnit?

Nejsem odborník na nemocenské dávky, ale zabývám se důchody. Pokud vám ale podpůrčí doba nemocenské skončila 2. 1. 2018, bude vám nemocenská vyplacena nejdéle do 2. 1. 2018, i kdybyste vaší OSSZ dokládala jakékoliv lístky na peníze. Na nemocenském oddělení OSSZ si podpůrčí dobu hlídají a peníze přes ní nevyplatí.

O stupni invalidity rozhoduje posudkový lékař, nikdo jiný ho následně měnit nebude.