Daň z příjmu fyzických osob

Otázka:

Dobrý den,
již po několikáté se obracím na vaší důchodovou poradnu a doufám, že mi opět pomůžete. Podle vašich předchozích rad jsem odešel do důchodu a myslím, že jsem udělal dobře. Nyní ale nastal problém, jak vyřešit daň z příjmů fyzických osob. Formulář jsem se snažil na internetu najít, ale nejsem si zcela jistý, zda jsem našel ten správný. Je jich totiž strašně moc a přiznám se, že jsem z toho trochu zmatený. Mohl bych vás proto, prosím, ještě jednou obtěžovat a mohl byste mě nasměrovat správným směrem. Byl bych vám opravdu velmi vděčný. Děkuji a přeji úspěšný nový rok.

Odpověď:

Daň z příjmu fyzických osob

Máte pravdu, že váš dotaz nesměruje přesně do oblasti, kterou se v důchodové poradně zabývám, tedy do oblasti důchodů.

Daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob je na internetu možné nalézt ve dvou základních formách. Jako interaktivní tiskopis (.pdf), který vydala finanční správa České republiky, případně jako excelovský soubor, který v různých formách zveřejňují snad všechny finanční weby u nás.

Osobně doporučuji využít oficiální zdroj, tj. formulář finanční správy, který naleznete na této stránce. Jak už jsem psal výše, jedná se o formulář ve formátu PDF – formulář obsahuje políčka, do kterých vyplníte požadované údaje a sám vám pomůže spočítat vaši daňovou povinnost.

Pokud byste chtěl využít spíše tiskopis pro program Excel, můžete si jen stáhnout např. na webu finance.cz