“Výpověď dohodou” po přiznání invalidního důchodu. Co když nesouhlasím?

Otázka:

Dobrý večer, prosím Vás stala jsem se invalidní v prvním stupni a v práci mi nemůžou dát vhodnou práci vzhledem k mému postižení, chtějí mi dát výpověď dohodou ze zdravotních důvodů. Ale tím pádem nemám nárok na odstupné a já sama odejít z práce nechci. Můžete mi poradit, jak v tomto případě postupovat? Děkuji.

Odpověď:

“Výpověď dohodou” po přiznání invalidního důchodu. Co když nesouhlasím?

Nic jako “výpověď dohodou” neexistuje. Buď od zaměstnavatel dostanete výpověď z důvodu uvedených v zákoníku práce (§ 52 zákona č. 262/2006 Sb.), nebo spolu uzavřete dohodu o skončení pracovního poměru (což není výpověď). Pokud dostanete výpověď z důvodu uvedeného v § 52 odst. e) zákoníku práce (Pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost, může mu dát zaměstnavatel výpověď.) nemáte na odstupné nárok. Jestliže se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o skončení pracovního poměru, je jen na vás, co si v ní vyjednáte za podmínky. Nicméně zaměstnavatel těžko přistoupí na odstupné, pokud bude mít možnost vás propustit podle výše uvedeného paragrafu, tedy bez odstupného.

Pokud s dohodou nesouhlasíte, tak ji jednoduše nepodepisujte. Jestliže byste pak dostala výpověď podle výše uvedeného paragrafu, jedinou možností by bylo, napadnout neplatnost výpovědi u soudu – v tomto případě s velmi nejistým výsledkem.