Problémy s výpovědí po přiznání invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den, byl mi přiznám částečný invalidní důchod I. stupně. Stávající zaměstnavatel mi ale dělá problémy s výpovědí. Podala jsem výpověď z pracovního poměru dohodou ze zdravotních důvodů. Zaměstnavatel nechce výpověď přijmou, prý můžu práci, kterou jsem vykonávala před pracovní neschopností vykonávat dále i s tímto částečným důchodem. Bylo mi nabídnuto buď výpověď dohodou a nebo s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Výpověď dohodou podepsat nechci kvůli podpoře v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď a radu, jak pokračovat.

Odpověď:

Problémy s výpovědí po přiznání invalidního důchodu

V první řadě musím upozornit, že nic jako “výpověď dohodou” neexistuje. Jedná se o ukončení pracovního poměru dohodou – možná se to zdá jako malichernost, ale je to poměrně důležité.

Dohoda je od toho, že se dvě strany dohodnou – nemůžete svého zaměstnavatele do dohody nutit, stejně jako zaměstnavatel nemůže nutit vás. Stejně tak se musíte shodnout na podmínkách.

Vzhledem k tomu, že se zřejmě na dohodě podle vašich představ se zaměstnavatelem neshodnete, nezbývá vám nic jiného než dát sama výpověď nebo kývnout na podmínky dohody, které požaduje váš zaměstnavatel.

Vzhledem k tomu, že přiznání invalidního důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru, postupuje váš zaměstnavatel správně.