Výdělečná činnost v předčasném důchodu. Musím vracet důchod?

Otázka:

Dobrý den, obracím se o radu v nepříjemné situaci.
Manžel odešel do důchodu k 1. 1. 2010. V únoru téhož roku (k 10. 2. 2010) mu nabídla jedna firma práci a na základě informace, že může pracovat, nastoupil do práce. Firma s ním ale sepsala normální pracovní smlouvu včetně odvodů. Nyní se při kontrole firmy na tento problém narazilo a bude muset pravděpodobně vracet důchod, který pobíral a i dosud pobírá. Do řádného důchodu měl nárok nastoupit 30. 8. 2011. U této firmy pracuje i v současnosti bez přerušení. Můžete mi, prosím, sdělit, jak je možno v takovém případě postupovat?

Odpověď:

Výdělečná činnost v předčasném důchodu. Musím vracet důchod?

Zákon ve vašem případě mluví jasně: Výplata starobního důchodu, na který vznikl nárok podle § 31 (předčasný starobní důchod), nenáleží do dosažení důchodového věku, pokud je vykonávána výdělečná činnost. Výdělečnou činností je v tomto případě myšlena taková činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění.

ČSSZ nyní vydá rozhodnutí o přeplatku na důchodu a váš manžel bude muset důchod za období od nástupu do zaměstnání do dosažení důchodového věku vrátit. Proti tomuto postupu si žádným způsobem nemůžete pomoci. ČSSZ můžete požádat o splátkový kalendář. Na vaší OSSZ si také můžete požádat o úpravu důchodu za dobu této výdělečné činnosti – manželovi se “odmažou” krácení za předčasný odchod do důchodu.

Článek k tématu: