Kolik bych pobírala sociálních dávek ten poslední rok?

Otázka:

Dobrý den,
Chtěla bych vás porosit o radu, Jsem zaměstnaná u jedné Firmy a nevím jak to bude v roce 2017, pokud by firma zkrachovala, a byla bych nucená jít na ÚP a mám v roce 2018 tudíž za rok jít do důchodu. Moje otázka zní, kolik bych pobírala sociálních dávek ten poslední rok, o kolik procent se mi sníží mzda, když už nenajdu jinou práci a jak se mi bude počítat důchod. Jsem zaměstnaná u této Firmy 17 let a jinak mám odpracováno 43 let. Předem děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik bych pobírala sociálních dávek ten poslední rok?

Pokud sociálními dávkami myslíte podporu v nezaměstnanosti, pak její výši si můžete spočítat na naší kalkulačce. Ve stejném článku naleznete i další informace o podpoře. Jinými “sociálními dávkami” se v důchodové poradně nezabývám.

V druhé části dotazu máte zřejmě na mysli, o kolik se vám sníží důchod (ne mzda). Starobní důchod se vám bude počítat stejně jako každému jinému z výdělků získaných od roku 1986 a ze získaných dob pojištění – celý výpočet je popsán zde. To, že budete v posledním roce před důchodem v evidenci úřadu práce, na tom nic nemění. Evidence na úřadu práce může výši důchodu ovlivnit tím, že nezískáte celý rok doby pojištění, což vysvětluji zde.