Přijde nám důchod ještě v únoru a budeme ho muset vracet?

Otázka:

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod a matka vdovský důchod po mém otci. Doposud jsem stále studovala avšak k 1.2.2018 chci studium z osobních důvodů ukončit. Přijde nám důchod ještě v únoru a budeme ho muset vracet? Případně kdybych byla zaevidována na úřadu práce, musím se důchodu vzdát? Matka má invalidní důchod prvního stupně a letos dosáhne 60ti let věku, ale nemá tzv. ” odpracovaná léta” na nárok na starobní důchod, takžr se chci zepzat zda bude mít i nadále nárok na vdovský důchod?

Otázka na žádost doplněna:

Dobrý den,

matka se narodila 22.10.1958, vychovala 4 děti a otec zemřel 30.03.2011.

Děkuji za brzkou odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přijde nám důchod ještě v únoru a budeme ho muset vracet?

Ukončení studia jste povinny nahlásit do 8 dnů od ukončení studia České správě sociálního zabezpečení. Ta tak rychle výplatu důchodů nezastaví a všechny důchody vyplacené od února budete muset ČSSZ vrátit. Abyste byla dále nezaopatřeným dítětem při evidenci na úřadu práce (bez nároku na podporu), muselo by vám být do 18 let. Pak byste obě měly dále na důchody nárok.

Pokud vaše matka nesplňuje jinou z podmínek popsaných v článku o obnově vdovského důchodu, bude mít nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu k 22. 6. 2018, tj. k dosažení důchodového věku. Že nezískala potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod nevadí.