Až podám u nynější firmy rozvázání pracovního poměru, budu se muset přihlásit na pracovní úřad?

Otázka:

Chci se vás zeptat,dřív než udělám nějakou chybu, – rok pobírám inval.důchod 1.stupně,pracuji cca 20 let u stavební firmy jako dělník a přestávám zvládat fyzickou zátěž která k této práci patří.Poohlédl jsem se po jiné práci,ale tam kde by mě to vyhovovalo (řidič dodávky) přijímají řidiče brigádníky.Žádám vás o radu jak mám postupovat.Až podám u nynější firmy rozvázání pracovního poměru,budu se muset přihlásit na pracovní úřad a pak jít na nové místo jako brigádník,nebo úřad práce vůbec navštěvovat nemám?Nikdy jsem nebyl bez práce a nerad bych se kvůli nějaké chybě ocitl na „dlažbě“.Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Až podám u nynější firmy rozvázání pracovního poměru, budu se muset přihlásit na pracovní úřad?

Pokud budete mít ihned po skončení předchozího pracovního poměru nový, nemusíte se na úřad práce registrovat. Můžete plynule přejít z jedno zaměstnání do druhého. Jestliže jedno zaměstnání na druhé navazovat nebude, do evidence úřadu práce se přihlaste.

Ještě bych vám poradil následující věc. Brigáda není pojem, se kterým by se běžně (v zákoně) pracovalo. Aby se činnost hodnotila doba doba pojištění, musí zakládat účast na sociálním pojištění. Účast na sociálním pojištění zakládají následující činnosti:

  • dohoda o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč/měsíc,
  • dohoda o pracovní činnosti nebo i běžný pracovní poměr s výdělkem nad 2.499 Kč/měsíc,
  • podnikání jako OSVČ s určeným vyměřovacím rovným 67.756 Kč za rok nebo vyšším (platí pro důchodce v roce 2017).

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v následujícím článku. Ve vašem případě je určitě vhodné vykonávat takovou činnost, která účast na sociálním pojištění zakládá.