Uplatnila jsem nárok na předčasný důchod. Není třeba z mojí strany ještě něco udělat?

Otázka:

Dobrý den, měla bych jít do důchodu v 6/2024. Plánuji odchod o rok dříve 6/2023 (o 4x99dní) s tím že do té doby budu stále v hlavním pracovním poměru účasna siciálního pojištění. Letos jsem si na OSSZ zaslala přes datovou schránku – Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění – přišla mi odpověď že k sepsáni žádosti se mám dostavit v dubnu 23.
Teď prosím otázka, chci při sepsání využít důchodovou zamítačku.
NENÍ PROSÍM Z MOJI STRANY TŘEBA na OSSZ zaslat informaci, že bude můj pracovní poměr pokračovat, aby mi byl důchod zpětně zohledněn za krácení a bylo mi vráceno krácení (2*90 dní) když mi bude vypočítáno k prosinci krácení o 6*90 dní a v dubnu budu mít odpracovaný další rok.
Moc děkuji za odpověď, nerad bych něco zameškala

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Uplatnila jsem nárok na předčasný důchod. Není třeba z mojí strany ještě něco udělat?

Ne, nyní nemusíte nic dalšího dělat. OSSZ si vaše uplatnění nároku nyní pouze zaeviduje a dál se vaším důchodem nyní nikdo nezabývá. Až v dubnu 2023 sepíšete žádost o předčasný důchod, uvede se do něj datum přiznání důchodu (můžete pak zpětně požádat do roku 2022), průběh doby pojištění a datum přiznání výplaty důchodu. Teprve poté začne ČSSZ důchod počítat podle zvolených parametrů, tj. podle data přiznání a toho, do kdy budete pojištěná, příp. i uvolní výplatu důchodu.

Jedinou chybu, kterou byste nyní mohla udělat, by bylo zmeškání sepsání žádosti o důchod do šesti měsíců od jeho uplatnění.