Na formuláři Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění stačí zaškrtnout jen předčasný důchod a takto jej s podpisem odeslat?

Otázka:

Dobrý den, již jsem Vám psala dotaz za manžela a děkuji moc za info. Ještě mám dotaz, zda ve formuláři Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění stačí zaškrtnout jen předčasný důchod a takto jej s podpisem odeslat na ČSSZ nebo již tam uvést, že manžel žádá o odloženou výplatu ? Nebo se vše vyřeší při osobním jednání do 6 měs. od podání Uplatnění ? Stačí potvrzení o doručení žádosti na ČSSZ doporučeně aby se s ní zabývali a ČSSZ sama vyrozumí žadatele o jednání ? Děkuji moc za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na formuláři Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění stačí zaškrtnout jen předčasný důchod a takto jej s podpisem odeslat?

Tento formulář je skutečně pouze uplatnění nároku na předčasný důchod (není to žádost o důchod), neřeší se v něm datum přiznání ani to, zda a od kdy bude přiznána výplata důchodu. To bude uvedeno až v žádosti o důchod, kterou je třeba sepsat do 6 měsíců od uplatnění nároku (doručení tohoto formuláře na OSSZ).

Formulář je třeba doručit na vaší OSSZ (v Praze PSSZ), ne na ČSSZ. Zda tak učiníte poštou nebo osobně, je jedno. OSSZ si většinou žadatele nezvou a je třeba se sám osobně dostavit. Na PSSZ však pozvánky ze strany PSSZ fungují. Je tedy třeba se informovat na konkrétní postup na vaší OSSZ/PSSZ.