Musím uvést v uplatnění nároku i datum předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Jsem žena ročník 1961, 2 děti. Nárok na starobní důchod mám 19.2.2024. Pokračovat v zaměstnání budu i v důchodu. Chci podat Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění 20.8.2023 s nárokem na předčasný starobní důchod bez výplaty a 19.2.24 uvolnít vyplácení starobního důchodu. Během půl roku do řádného důchodu požádám buď o předčasný důchod bez výplaty nebo starobní důchod podle výhodnějších podmínek. Uvažuji správně? Musím uvést v uplatnění nároku i datum předčasného důchodu?Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím uvést v uplatnění nároku i datum předčasného důchodu?

Na formuláři Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění se datum přiznání důchodu nebo jeho výplaty neuvádí (nejsou tam na to ani kolonky). Je to pouze uplatnění nároku (není to sepsání žádosti o důchod). Teprve až v žádosti o důchod se uvede požadované datum přiznání důchodu a požadované datum přiznání výplaty důchodu (příp. požadavek na přiznání důchodu „bez výplaty“).

Jinak uvažujete správně, pouze není důvod čekat s podáním na 20. 8. 2023. Důležité je uplatnit nárok před účinností změn (pravděpodobně před 1. 9. 2023) a poté žádost sepsat do 6 měsíců (pokud bude uplatnění využito).