Starobní důchod a potřebná doba pojištění

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, zda-li dostanu nějaký důchod, když kvůli zdravotnímu omezení nemohu najít práci dlouhodobě a tudíž jsem už dlouhodobě veden na úřadě práce? Je mi 40 let. Děkuji.

Odpověď:

Starobní důchod a potřebná doba pojištění

Aby vám vznikl nárok na starobní důchod, nestačí pouze dosáhnout důchodového věku, ale musíte také splnit podmínku potřebné doby pojištění.
Podle současné právní úpravy, každý kdo dosáhne důchodového věku po roce 2018 musí splnit podmínku alespoň 35 let pojištění. Např. důchodový věk muže narozeného 1. 1. 1973 (letos 40tiletý) je 66 let a 4 měsíce (1. 5. 2039) – v tomto věku musí získat 35 let doby pojištění. Pokud tuto podmínku nesplní, nárok na starobní důchod k tomuto datu nevznikne.

Zákon dále umožňuje přiznat tzv. poměrný starobní důchod – výše uvedenému muži stačí 20 let doby pojištění, důchod je však možné přiznat až v 71 letech a 4 měsících (věk o pět let vyšší než je důchodový věk může stejného data narození).

Zákon umožňuje i další dvě podmínky pro odchod do starobního důchodu – získání alespoň 30 odpracovaných let bez náhradních dob pojištění a dosažení 65 let a splnění nároku na invalidní důchod (zhoršený zdravotní stav a potřebná doba pojištění). Ty se ale vyskytují velmi zřídka – podrobněji o nároku na starobní důchod. Dále by vás mohl zajímat článek Úřad práce a důchod.
Pokud některou z výše uvedených podmínek zákona o důchodovém pojištění nesplníte, nárok na starobní důchod vám nikdy nevznikne.